Academia Titi Aur organizează ATA Racing Show 2015

ATA Racing Show - AutoExpert

ATA Racing Show 2015 este singurul eveniment din motorsportul românesc care adună la start cei mai buni piloți din principalele competiții interne, Campionatul Național de Raliuri și Campionatul Național de Viteză în Coastă.

De asemenea, este și primul eveniment din România care va avea la start atât mașini echipate pentru asfalt, care vor concura doar pe pista cu această suprafața, cât și mașini care vor face spectacol pe un traseu mixt, de asfalt și macadam. Competiția se va desfășura pe 6 și 7 noiembrie, la Academia Titi Aur (DN 1A, șos. București-Târgoviște 205, comuna Crevedia), pe cel mai complex autodrom din România, care a fost lansat în acest an.

Acesta are o suprafață de peste 12,5 hectare, pe care se află un circuit de asfalt, unul de macadam cu două săritori spectaculoase și șase platouri cu diferite suprafețe destinate școlii de Conducere Defensivă și Pilotaj Sportiv Academia Titi Aur. Toate acestea vor fi folosite pentru amenajarea celor două trasee tip circuit, unul de asfalt și altul mixt, asfalt și macadam, pe care se vor întrece în paralel câte două mașini. Sportivii care vor concura pe asfalt vor avea de parcurs o tură de 2,8 km, iar cei care vor opta pentru traseul mixt vor merge 3 km.

La categoria Asfalt va exista o clasă, Asfalt 2WD (mașini cu tracțiune pe două roți), iar la categoria mixt vor fi trei clase: Mixt 4WD (tracțiune integrală), Mixt 2WD (tracțiune pe două roți) și Mixt Dacia. Vineri, 6 noiembrie, vor avea loc recunoașterile și sesiunile de antrenamente, iar sâmbătă, 7 noiembrie, vor avea loc manșele de concurs. Pe lista de participanți se află aproape toți piloții importanți din România. Dintre aceștia îi putem menționa pe cei clasați pe podiumul Campionatului Național de Raliuri, campionul Simone Tempestini, vicecampionul Gergo Szabo și Edwin Keleti, respectiv Marco Tempestini, Bogdan Marișca, Dan Gîrtofan, Adrian Răspopa, Alexandru Filip, Daniel Ungur, Sebastian Barbu sau George Grigorescu.

ATA Racing Show - AutoExpert

Pentru spectatori vor fi amenajate mai multe zone lângă cele două trasee și în parcul de service, iar aceștia vor avea la dispoziție câteva puncte de vânzare exterioare și restaurantul complexului. Capacitatea zonelor destinate fanilor va fi mare, de aici putând asista la eveniment peste 5.000 de spectatori.

Pentru prima zi intrarea va fi liberă, iar în a doua zi biletul va costa 10 lei. Pe baza tichetului de acces, fanii vor participa la tombole unde pot câștiga multe premii, printre care cursuri de “Defensive Driving” la Academia Titi Aur, experiențe inedite în simulatoarele concepute de acesta, cărți de conducere defensivă sau postul de copilot în timpul evenimentului.

ATA Racing Show - AutoExpert

După definitivarea înscrierilor, participanții au fost împărțiți în 4 clase: Asfalt 2WD, Mixt Dacia, Mixt 2WD și Mixt 4WD. Luând în calcul numărul de sportivi înscriși, programul ATA Racing Show 2015 va fi următorul:

Vineri, 06 noiembrie
07:00 – 10:00: validare și recunoașteri libere cu orice mașină (curse, stradă),
viteză maximă 30 km/h. Revizia tehnică se va efectua în parcul de service.
10:00 – 18:00: antrenamente cronometrate cu mașina de curse, după
următorul program:

• 10:00 – 10:30: asfalt
• 10:30 – 12:00: mixt
• 12:00 – 12:30: asfalt
• 12:30 – 14:00: mixt
• 14:00 – 14:30: asfalt
• 14:30 – 16:00: mixt
• 16:00 – 16:30: asfalt
• 16:30 – 18:00: mixt

Programul permite fiecărui concurent 4 treceri la fiecare clasă la care este
înscris.

DCIM100MEDIA

Sâmbătă, 07 noiembrie
08:00 – 10:00: prima manșă de calificări, în care fiecare concurent parcurge
traseul o singură dată.
Ordinea de trecere pe traseu în funcție de clasă:
1. Asfalt 2 WD
2. Mixt Dacia
3. Mixt 2WD
4. Mixt 4WD

10:00 – 12:00: a doua manșă de calificări
12:00 – 14:00: a treia manșă de calificări
14:00 – 14:30: pauză. Se vor face clasamentele și grila pentru semifinale. Va fi
luat în considerare timpul cel mai bun din cele trei treceri pe traseu, iar
primele patru mașini de la fiecare clasă se vor califica în semifinale

14:30 – 16:30: Semifinale
Ordinea desfășurării:
1. Asfalt 2WD
2. Mixt Dacia
3. Mixt 2WD
4. Mixt 4WD

16:30 – 17:30: Finale mici
Ordinea desfășurării:
1. Asfalt 2WD
2. Mixt Dacia
3. Mixt 2WD
4. Mixt 4WD

17:30 – 18:30: Finale mari
Ordinea desfășurării:
1. Asfalt 2WD
2. Mixt Dacia
3. Mixt 2WD
4. Mixt 4WD

18:30 – 19:00: Validare rezultate, contestații
19:00 – 20:00: Premiere

ATA Racing Show - AutoExpert

Lista Inscrieri ATA RACING SHOW 2015
Nr/Pilot/Masina/Categoria

1 Adrian Raspopa – Citroen DS3 R3 (A – 2WD)
2 Sebastian Gioarsa – Renault Twingo R2 EVO (A – 2WD)
3 Cotut Remus – Renault Twingo R2 EVO (A – 2WD)
4 Rinder Voicu – Renault Clio Sport (A – 2WD)
5 Vidican Cosmin – Renault Clio (A – 2WD)
6 Grigoriu Catalin – Dacia Sandero (A – 2WD)
7 Florea Lucian – Dacia Sandero (A – 2WD)
8 Ghigea Catalin – MG GT (A – 2WD)
9 Alex Filip – Renault Clio R3 (A – 2WD)
10 Gabriel Ene – Renault Clio R3 (A – 2WD)
11 Mitrasca Andrei – Skoda Fabia RS (A – 2WD)
12 Ciprian Solomon – Renault Clio (A – 2WD)
13 Octavian Ciovica – Mitsubishi EVO 7 (A – 4WD)
14 Salistean Cosmin – Mitsubishi EVO 6 (A – 4WD)
15 Mihaescu Matei – Dacia Logan (A – Dacia)
16 Adrian Raspopa – Citroen DS3 R3 (M – 2WD)
17 Manole Mihai – Peugeot 208 (M – 2WD)
18 Grigoriu Catalin – Dacia Sandero (M – 2WD)
19 Florea Lucian – Dacia Sandero (M – 2WD)
20 Barbu Sebastian – Renault Clio (M – 2WD)
21 Ardelean Alexandru – Suzuki Swift (M – 2WD)
22 Rogoz Ioan – Renault Clio (M – 2WD)
23 Petrisior Florian – Citroen DS 3 R1 (M – 2WD
24 Chirigut Horia – Citroen DS 3 R1 (M – 2WD)
25 Sebastian Gioarsa – Renault Twingo R2 EV (M – 2WD)

26 Gergo Szabo/Karoly – Mitsubishi Evo 9 R4 (M – 4WD)
27 Simone Tempestini – Ford Fiesta R5 (M – 4WD)
28 Marco Tempestini – Ford Fiesta R5 (M – 4WD)
29 Bogdan Marisca – Ford Fiesta R5 (M – 4WD)
30 Florin Tincescu – Subaru N 15 (M – 4WD)
31 Vlad Cosma – Subaru N 15 (M – 4WD)
32 Danny Ungur – Mitsubishi Evo 9 (M – 4WD)
33 Cotut Remus – Mitsubishi Evo 9 (M – 4WD)
34 Trisneschi Razvan – Mitsubishi Evo 9 (M – 4WD)
35 Dan Girtofan – Skoda Fabia R5 (M – 4WD)
36 Preda Romulus – Mitsubishi EVO 7 (M – 4WD)
37 Edi Cozma – Mitsubishi Evo 9 (M – 4WD)
38 Istvan Soos – Subaru Impreza (M – 4WD)
39 Edwin Keleti – Mitsubishi EVO X (M – 4WD)
40 Rares Tomita – Mitsubishi EVO 9 (M – 4WD)

41 Bogdan Talasman – Dacia Logan (M – Dacia)
42 Battocchi Armando – Dacia Logan (M – Dacia)
43 Alex Barbu – Dacia Logan (M – Dacia)
44 Popa Dragos – Dacia Logan (M – Dacia)
45 Gabriel Ene – Dacia Logan (M – Dacia)
46 Luca Radu – Dacia Sandero (M – Dacia)
47 Maior Norbert – Dacia Logan (M – Dacia)
48 Adi Teslovan – Dacia Logan (M – Dacia)
49 George Grigorescu – Dacia Sandero (M – Dacia)
50 Janos Soos – Dacia Logan (M – Dacia)
51 Andrei Girtofan – Dacia Logan (M – Dacia)
52 Dragan Adrian – Dacia Logan (M – Dacia)
53 Vlad Oprea – Dacia Logan (M – Dacia)

Adaugati comentariu