Mercedes-Benz CLA a câștigat titlul Car of the Year 2026. Modelul german a fost urmat de Skoda Elroq și Kia EV4.
Trofeul Car of the Year 2026 a fost atribuit modelului Mercedes-Benz CLA. Acesta a reușit să strângă 320 de puncte, cu 100 peste al doilea model clasat, Skoda Elroq. Pe poziția a treia, cu 208 puncte, s-a poziționat Kia EV4. Vezi clasamentul final mai jos:
Colegul nostru, Florin Micu, singurul membru român în juriul COTY 2026, a ales pe prima poziție modelul Dacia Bigster. Puteți vedea mai jos cum a votat:
Mercedes-Benz CLA a ajuns la a treia generație. Aceasta este, actualmente, oferită în versiuni electrice și hibride. În mai 2025 a început comercializarea primelor două versiuni electrice, de 272 și 354 CP. Cinci luni mai târziu, a apărut o a treia versiune electrică, de bază, de 224 CP, împreună cu două hibride, de 156 și 211 CP. În ofertă, pe lângă sedanul-coupe de 4,72 m, există și un break.
Juriul a fost impresionat mai ales de autonomia mare a mașinii, care poate depăși 500 km în condiții normale de utilizare, precum și de timpii rapizi de încărcare, datorați platformei care lucrează la 800 V. Astfel, dacă ai la dispoziție o stație de 800 V, puterea maximă de încărcare poate atinge 320 kW. Autonomia maximă declarată este de 790 km, cea minimă fiind de 541, în funcție de variantă. Aceste performanțe sunt posibile inclusiv grație coeficientului aerodinamic de 0,21.
În România, Mercedes-Benz CLA hibrid pornește de la 42.970 euro, în timp ce versiunile electrice au un preț de pornire de 47.870 euro.











