Test Geely Cityray – Noul val old-school

Geely Cityray AutoExpert

Ce contradicție în termeni… Ori e val nou, ori e școală veche! Geely vine să ne explice cum poți oferi materiale și asamblări de top, ecrane cu rezoluție, culori și contrast excelente, toate la nivelul anului 2026, în același pachet cu un motor fără electrificare. Test Geely Cityray. Foto: Christian Bart, Bogdan Grigorescu

Geely mixează ingredientele și aduce în România un SUV compact oarecum atipic. Sisteme de asistență de ultimă oră, design futurist, dar motor turbo fără electrificare, cum se făceau odată. Practic, dacă privim piața auto autohtonă, nu-i găsim decât punctual rivali, iar majoritatea sunt conaționali. De fapt, singurele SUV-uri compacte care mai oferă motoare termice fără electrificare, în afară de chinezoaicele MG HS, Chery Tiggo 7 și Jaecoo 7, sunt Kia Sportage (pe care am testat-o tot în acest număr) și Hyundai Tucson. Este una dintre ultimele ocazii pentru cei care fug de electrificare ca necuratu’ de tămâie din varii motive. Fie pentru că vor să se pună împotriva curentului, fie pentru că le e frică de complicațiile de sub capotă.

Geely Cityray AutoExpert

La baza lui Cityray stă platforma BMA 2.0, lansată în 2018 și revizuită recent, acesta fiind modelul cu cel mai mare ampatament care o folosește. Pentru greutate scăzută și rezistență mare, chinezii au realizat caroseria din oțel de mare rezistență în proporție de 68,3% și din oțel format la cald în proporție de 16%, astfel că masa totală a mașinii s-a păstrat sub 1,5 tone, deși echiparea standard este extrem de bogată, iar dotările „trag la cântar“.

Cityray este ieftin și foarte dotat

Pentru cei 22.990 de euro, cât costă versiunea de bază cu oferta specială inclusă (29.990 euro preț de listă), primești inclusiv „avioane“. Printre acestea plafon vitrat, cu trapă și cu jaluzea electrică, scaun cu reglaje electrice pentru șofer, cele patru locuri și volanul încălzite, cotiere centrale pe ambele rânduri, frână electrică de parcare, o mulțime de sisteme de asistență cu tot cu senzorii aferenți și, în sfârșit, punte posterioară multilink, împreună având o greutate semnificativă.

Eu am avut la test nivelul intermediar de echipare, GF, care, pentru încă 2000 de euro îți oferă jante de 19 inchi (în loc de 18), hayon cu acționare electrică, scaun reglabil electric pentru pasager, memorie pentru poziția scaunului șoferului, oglinzi iluminate în parasolare, torpedou iluminat, opt boxe (față de patru) și încărcător cu inducție pentru telefon.

Plăcut de privit

La exterior, Cityray arată impresionant, cu un desen dominat de elemente stilistice angulare, plafon plonjat și zonă inferioară protejată de plastic negru, un melanj de trăsături dinamice și dure grupate într-un design omogen. Interiorul este simplu, fără butoane fizice pe bord, doar cu două ecrane, instrumentar de bord de 10,2 inchi și display central tactil. Ambele au rezoluție, contrast și cromatică de top, dar instrumentarul nu e configurabil, iar meniul sistemului multimedia este tipic unei tablete.

Îmbucurător, luminile și ștergătoarele se pornesc de la manetele aflate în spatele volanului, nu din meniul infotainmentului, dar oglinzile se reglează complicat, folosind ecranul și butoanele de pe volan. Calitatea interiorului e foarte bună, cu vinilin sub care se află burete pe majoritatea suprafețelor și cu asamblări solide, care nu scot zgomote parazite. În spate este suficient loc și pentru pasagerii de 1,80 m și nu lipsesc gurile de ventilație centrale, buzunarele pentru reviste, mânerele de viraj, mufa USB pentru încărcarea telefonului și bancheta corect profilată, moale și cu cotieră centrală.

Portbagajul e printre cele mai mari din segment, măsurând 571 l, are agățătoare pentru pungi, și bancheta rabatabilă fracționat permite extinderea suprafeței de încărcare fără a forma un prag, dar nu are și ochiuri pentru plasa de fixare a bagajelor, iar pereții laterali nu sunt căptușiți cu mochetă. Dacă ai sub 1,80 m, nu lovești cu capul hayonul când acesta este ridicat.

O compactă bună la toate

În majoritatea timpului în care am testat mașina a plouat, iar temperatura a oscilat între 5 și 12°C. În aceste condiții, Cityray este echilibrat și atacă cu același talent și drumurile denivelate, și pe cele virajate, ajutat de unele dintre cele mai bune anvelope chinezești cu care am mers vreodată: Primewell. Nu excelează în niciuna dintre cele două sarcini, dar tocmai asta certifică atitudinea echilibrată a mașinii. E plăcută în oraș, unde sistemul stop/start funcționează impecabil, direcția ușoară simplifică manevrele, iar camerele panoramice cu rezoluție de top au grijă de integritatea mașinii în timpul parcărilor.

➡ Vezi aici lista de prețuri a modelului 💡

Consumul însă suferă din cauza lipsei de electrificare, în zilele ploioase și reci din test, cu dezaburirea pornită, refuzând să scadă sub 12 l/100 km (în cel mai bun caz). La drum întins, la mers regulamentar pe DN, bordul a afișat valori de puțin peste 6 l/100 km. Dar este îmbucurător că motorul și cutia de viteze conlucrează clar mai bine decât la Starray, profitând de greutatea mai mică a lui Cityray. Astfel, deși se mai turează peste măsură în anumite scenarii solicitante (ce-i drept, bucurându-te cu sunetul plăcut), de cele mai multe ori treptele sunt schimbate la timp, și asta e foarte important, din moment ce nu există posibilitatea de a le schimba manual. Chiar și fără electrificare, motorul asigură reprize onorabile, care fac depășirile simple și sigure.

În această perioadă, prețurile modelului sunt dramatic reduse. Există un discount de 7000 euro oferit de importator, indiferent de versiunea cumpărată. Astfel, cel mai ieftin exemplar costă 22.990 euro.

Verdict AutoExpert

Verdict Bogdan Grigorescu
O dovadă de mașină bine „croită“, care te duce într-un mod plăcut la destinație, dar a cărei eficiență suferă din pricina lipsei electrificării.
  • Materiale de calitate și asamblări solide
  • Rulare echilibrată
  • Motor puternic și cu sunet incitant
  • Preț decent
  • Consum mare
  • Inexistența posibilității schimbării manuale a treptelor
Date tehniceGeely
ModelCityray 1.5
Motor/nr. cilindri L4, turbo
Cilindree (cm3)1499
Putere maximă/turaţie (CP/rpm)174/5500
Cuplu maxim/turaţie (Nm/rpm)290/2000–3500
Tracțiunefață
Cutie de vitezedouă ambreiaje, 7 trepte
L × l × h (mm)4510 × 1865 × 1650
Ampatament (mm)2701
Volum portbagaj (l)571
Masă la gol (kg)1470
Acceleraţie 0–100 km/h (s)7,9
Viteză maximă (km/h)190
Consum mixt (l/100 km)6,3
Emisii CO2 (g/km)149
Preț de listă de bază (euro) 30.490
Preț promo de bază (euro)22.990
Preț promo exemplar testat (euro)25.480

Tu, ce părere ai?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Explorați mai mult

Scroll to Top