Dacia Duster: al doilea cel mai vândut SUV de clasă mică în Europa în 2019

Dacia-Duster-GPL

Dacia Duster a fost al doilea cel mai bine vândut SUV de clasă mică în Europa în 2019 cu 220.167 unități foarte aproape de liderul Renault Captur și cu mult înaintea unor rivali mult mai galonați. Iată clasamentul celor mai bine vândute SUV-uri de clasă mică în Europa conform carsalesbase.

Dacia Duster a înregistrat un rezultat excepțional în 2019 în Europa ocupând locul al doilea în clasamentul celor mai bine vândute SUV-uri de clasă mică cu 220.167 unități, cu 22% mai mult decât în 2018.

Dacia Duster s-a apropiat foarte mult de liderul categoriei Renault Captur (222.540 unități) deoarece vânzările acestuia au crescut cu numai 5% în 2019. Dacia Duster are o cotă de piață respectabilă, de 9,2%, în acest segment.

SUV-ul românesc a întrecut modele mult mai cunoscute cum ar fi VW T-Roc (207.976 unități) sau Peugeot 2008 (164.951 unități).
Doar Renault Captur, Dacia Duster și VW T-Roc au depășit bariera celor 200.000 unități vândute. Interesant este că SUV-ul VW T-Roc, care este situat practic la limita între clasele mică și compactă, fiind mai mult un competitor pentru Nissan Qashqai, s-a vândut mai bine decât frații săi mai ieftini de clasă mică gen Seat Arona (110.648 unități), VW T-Cross (101.229 unități) sau Skoda Kamiq (13.240 unități) acesta din urmă debutând la jumătatea anului trecut.

Citește testul cu Dacia Duster TCe100

În top 10 toate modelele sunt pe plus cu excepția lui Peugeot 2008 care are însă circumstanțe atenuante fiind la ora schimbului de generații la finalul anului trecut.

Primele SUV-uri premium în acest clasament sunt Jeep Renegade (78.842 unități, locul 14) și Audi Q2 (78.335 unități, locul 15).

Segmentul SUV-urilor de clasă mică în Europa este unul din segmentele de piață cruciale, fiind pe locul al treilea ca pondere după cel al hatch-urilor de clasă mică și compactă cu 2.401.326 unități vândute în 2019 (+16%).

Nr. OrdineModel 20192018Variație Cotă de piață 2019Cotă de piață 2018
1Renault Captur222.540211.0925%9,3%10,2%
2Dacia Duster220.167180.39122%9,2%8,7%
3Volkswagen T-Roc207.976139.75549%8,7%6,7%
4Peugeot 2008164.951177.486-7%6,9%8,5%
5Ford Ecosport120.376110.5749%5,0%5,3%
6Opel/Vauxhall Crossland X114.72195.18021%4,8%4,6%
7Citroën C3 Aircross112.089110.3942%4,7%5,3%
8Seat Arona110.64888.73025%4,6%4,3%
9Hyundai Kona105.03065.46960%4,4%3,2%
10Volkswagen T-Cross101.2290Nou4,2%0,0%
11Fiat 500X89.36194.960-6%3,7%4,6%
12Suzuki Vitara81.86067.80121%3,4%3,3%
13Opel/Vauxhall Mokka79.693120.537-34%3,3%5,8%
14Jeep Renegade78.84272.4579%3,3%3,5%
15Audi Q278.33578.09603,3%3,8%
16Kia Stonic64.24854.81617%2,7%2,6%
17Mazda CX-361.96255.54812%2,6%2,7%
18Kia Niro57.33744.22530%2,4%2,1%
19Mini Countryman56.62955.6882%2,4%2,7%
20Citroën C4 Cactus52.60057.637-9%2,2%2,8%
21Nissan Juke47.51968.773-31%2,0%3,3%
22Suzuki S-Cross36.15431.57714%1,5%1,5%
23Mitsubishi ASX30.62230.958-1%1,3%1,5%
24Honda HR-V21.74725.920-16%0,9%1,2%
25DS3 Crossback17.828143Nou 0,7%0,0%
26Suzuki Jimny16.60510.43859%0,7%0,5%
27Skoda Kamiq13.2400Nou0,6%0,0%
28Kia Xceed10.5990Nou0,4%0,0%
29MG ZS9.8725.37684%0,4%0,3%
30SsangYong Tivoli5.7556.182-7%0,2%0,3%
31Kia Soul5.12211.214-54%0,2%0,5%
32Lada Niva2.9612.68710%0,1%0,1%
33SsangYong XLV1.7231.993-14%0,1%0,1%
Total 2.401.3262.076.82916%

Adaugati comentariu