Dacia Duster este cel mai bine vândut SUV de clasă mică în Europa în primele 10 luni din 2019

Succes incredibil: Dacia Duster a devenit cel mai bine vândut SUV de clasă mică din Europa în primele 10 luni ale lui 2019 cu 166.225 unități, cu 18% mai mult decât în aceeași perioadă din 2018.

După ce ani de zile Dacia Duster a fost în top 5 al celor mai bine vândute SUV-uri de clasă mică în Europa fiind devansat de Renault Captur, Peugeot 2008 sau Opel Mokka, anul acesta, SUV-ul românesc a dat lovitura.

Dacia Duster preturi mari

Profitând și de schimbarea de generații a lui Renault Captur și Peugeot 2008 dar și de scoaterea din producție a lui Opel Mokka X, Dacia Duster s-a intalat pe primul loc în segmentul SUV-urilor de clasă mică cu un avans infim de câteva sute de unități în fața fratelui de concern Renault Captur.

Dacia Duster s-a vândut în 166.225 exemplare, ceea ce reprezintă o creștere de 18% față de aceeași perioadă din 2018 în condițiile în care tot segmentul a crescut cu numai 13%.

Locul al doilea este ocupat de Renault Captur cu 165.414 unități, mulți ani lider al segmentului, și care va fi disponibil într-o nouă generație din martie 2020.

Aflat de asemenea la ora schimbului de generații, Peugeot 2008 a cedat locul 3 lui VW T-Roc, vândut în 159.024 unități, (+48%).
Top 5 este ocupat de Ford Ecosport, cu 93.888 unități (+12%), cifră departe totuși de cele 129.508 unități ale lui 2008.

O creștere importantă au înregistrat Hyundai Kona (+66%), locul 9 în top, Seat Arona (+24%), locul 8 în top și Opel Crossland X (+20%), locul 7 în top. VW T-Cross, SUV-ul de clasă mică al lui VW a intrat direct pe locul 13 cu 62.492 unități în primul an de producție.

Stonic, C3 Aircross, Arona, Crossland x

Nissan Juke a pierdut 26% din vânzări dar și acesta se află la ora schimbului de generații, noua generații urmând să apară în primavera lui 2020.

Noul Suzuki Jimny nu ocupă un loc de top dar pentru un off-roader pur cum nu mai există niciunul în segment, cele 12.582 unități vândute reprezintă un plus de 80% față de 2018, fiind cea mai mare creștere înregistrată în segment.

Skoda Kamiq - informații și fotografii oficiale

În top a intrat prima oară și noua Skoda Kamiq care a debutat în octombrie pe piața europeană.

      
Ianuarie-octombrie 2019Ianuarie-octombrie 2018Creștere/scădere față de 2018Cotă din segment în %
1Dacia Duster166.225140.3520.189,7%
2Renault Captur165.414170.752-0.039,7%
3Volkswagen T-Roc159.024107.3520.489,3%
4Peugeot 2008129.508138.026-0.067,6%
5Ford Ecosport 93.88883.5260.125,5%
6Citroën C3 Aircross90.61884.0210.085,3%
7Opel/Vauxhall Crossland X88.18173.2550.25,2%
8Seat Arona83.17167.1730.244,9%
9Hyundai Kona77.64146.7130.664,5%
10Opel/Vauxhall Mokka74.57499.411-0.254,4%
11Fiat 500X70.39777.082-0.094,1%
12Jeep Renegade62.9255.4540.133,7%
13Volkswagen T-Cross62.4920nou3,7%
14Suzuki Vitara61.11253.3630.153,6%
15Kia Stonic48.40643.7880.112,8%
16Mazda CX-345.53741.2230.12,7%
17Kia Niro44.37333.9710.312,6%
18Citroen C4 Cactus42.39245.312-0.062,5%
19Nissan Juke41.91356.841-0.262,5%
20Suzuki S-Cross27.97424.9230.121,6%
21Mitsubishi ASX24.37525.383-0.041,4%
22Honda HR-V16.22621.348-0.241,0%
23Suzuki Jimny12.5826.9930.80,7%
24MG ZS6.1573.8680.590,4%
25SsangYong Tivoli4.5125.014-0.10,3%
26Kia Soul 4.2049.191-0.540,2%
27Skoda Kamiq1.8890nou0,1%
28Lada Niva1.8562.061-0.10,1%
29SsangYong XLV1.4361.671-0.140,1%
30Mahindra KUV1007074010.760,0%
Total segment1.707.5601.516.3960.13

Adaugati comentariu