Piața europeană a crescut cu 7,1% în ianuarie

piata europeana autoturisme unități mașini piața autoturismelor Porsche România piața auto

Piața europeană de automobile noi a crescut cu 7,1% în ianuarie 2018 față de aceeași lună a anului precedent, atingându-se un nivel de 1.253.877 unități.

Sporul este mai mic decât cel înregistrat anul trecut comparativ cu 2016 (+10,2 %), dar reprezintă a treia valoare din 2007 încoace, recordul fiind consemnat în 2010, atunci când se înregistra un plus de 12,6% raportat la 2009. Semnalăm însă faptul că din punctul de vedere al volumelor, avem de-a face cu al cincilea an consecutiv de creștere.

inmatriculari Europa

România, lider la capitolul creștere
În ceea ce privește piețele majore, în ianuarie 2018 am consemnat creșteri importante de volume în Spania (+20.3%) și Germania (+11.6) , în timp ce Marea Britanie (-6.3%) a înregistrat din nou scădere. Demn de remarcat este modul pozitiv în care au mers lucrurile în cele 12 state devenite membre ale Uniunii Europene după 2004, acolo unde s-a înregistrat un plus de 24,1%. România, cu 11.744 de autoturisme noi înmatriculate ocupă locul 16 în ierarhia europeană, dar, cu un plus de 66,4% față de ianuarie 2017, este lider într-o ierarhie neoficială a sporului de vânzări raportat la aceeași perioadă a anului trecut.

 IanuarieIanuarie%VariațieIanuarieIanuarie%Variație
'18'1718/17'18'1718/17
AUSTRIA28,56826,352+8.428,56826,352+8.4
BELGIA56,86951,701+10.056,86951,701+10.0
BULGARIA2,4651,802+36.82,4651,802+36.8
CROATIA3,7302,811+32.73,7302,811+32.7
CIPRU1,2001,243-3.51,2001,243-3.5
CEHIA23,21920,818+11.523,21920,818+11.5
DANEMARCA19,91719,535+2.019,91719,535+2.0
ESTONIA2,4471,979+23.62,4471,979+23.6
FINLANDA13,57912,744+6.613,57912,744+6.6
FRANȚA156,846153,046+2.5156,846153,046+2.5
GERMANIA269,429241,399+11.6269,429241,399+11.6
GRECIA8,8856,460+37.58,8856,460+37.5
UNGARIA8,8916,420+38.58,8916,420+38.5
IRLANDA37,07539,003-4.937,07539,003-4.9
ITALIA177,822172,034+3.4177,822172,034+3.4
LETONIA1,5291,445+5.81,5291,445+5.8
LITUANIA2,1111,829+15.42,1111,829+15.4
LUXEMBURG4,3494,108+5.94,3494,108+5.9
OLANDA59,36751,121+16.159,36751,121+16.1
POLONIA46,08138,076+21.046,08138,076+21.0
PORTUGALIA14,60315,028-2.814,60315,028-2.8
ROMÂNIA11,7447,059+66.411,7447,059+66.4
SLOVACIA8,0505,410+48.88,0505,410+48.8
SLOVENIA6,8456,472+5.86,8456,472+5.8
SPANIA101,66184,515+20.3101,66184,515+20.3
SUEDIA22,98023,282-1.322,98023,282-1.3
MAREA BRITANIE163,615174,564-6.3163,615174,564-6.3
UNIUNEA EUROPEANA1,253,8771,170,256+7.11,253,8771,170,256+7.1
EU1531,135,5651,074,892+5.61,135,5651,074,892+5.6
EU124118,31295,364+24.1118,31295,364+24.1
ISLANDA1,6231,231+31.81,6231,231+31.8
NORVEGIA9,20713,055-29.59,20713,055-29.5
ELVE?IA21,67119,451+11.421,67119,451+11.4
EFTA32,50133,737-3.732,50133,737-3.7
EU + EFTA1,286,3781,203,993+6.81,286,3781,203,993+6.8
EU15 + EFTA1,168,0661,108,629+5.41,168,0661,108,629+5.4

Volkswagen rămâne pe primul loc
În ceea ce privește constructorii de automobile, cele mai multe autoturisme înmatriculate în Europa în ianuarie 2018 au fost înregistrate de grupul VW cu 316.783 unități, în creștere cu +8.7%, urmate de grupul PSA cu 211.097 unități, în creștere cu +73.2% și de Grupul Renault cu 118.405 unități, în creștere cu +9.5% (din care DACIA: 39.513 unități o creștere de +17% față de ianuarie 2017). Autoturismele marca Ford au reprezentat în ianuarie 2018 un număr de 84.886 unități noi înmatriculate, în scădere cu 2.2% față de ianuarie 2017.

La capitolul mărci, cele mai importante sporuri au fost consemnate la Jeep (68,1%), Lada (28,2%) și Porsche (25,8%), în timp ce scăderile cele mai drastice au fost trecute în contul lui GM (-99,7%), Lancia/Chrysler (-27,1%), respective Dodge și Maserati (-23,4%).

 Ianuarie    Ianuarie    
%CotaUnitățiUnități%Variație%CotaUnitățiUnități%Variație
'18'17'18'1718/17'18'17'18'1718/17
VW Group24.624.2316,783291,4068.724.624.2316,783291,4068.7
VOLKSWAGEN11.411.7146,851140,7254.411.411.7146,851140,7254.4
AUDI5.15.365,11363,6712.35.15.365,11363,6712.3
SKODA4.94.463,30852,51220.64.94.463,30852,51220.6
SEAT2.72.434,41428,76219.72.72.434,41428,76219.7
PORSCHE0.50.46,6825,31225.80.50.46,6825,31225.8
OTHERS300415424-2.100415424-2.1
PSA Group16.410.1211,097121,88273.216.410.1211,097121,88273.2
PEUGEOT6.5683,38972,64114.86.5683,38972,64114.8
OPEL/VAUXHALL45.8074,3445.8074,344
CITROEN3.93.850,42845,46010.93.93.850,42845,46010.9
DS0.20.32,9363,781-22.30.20.32,9363,781-22.3
RENAULT Group9.29118,405108,1409.59.29118,405108,1409.5
RENAULT6.16.278,50674,07166.16.278,50674,0716
DACIA3.12.839,51333,768173.12.839,51333,76817
LADA0038630128.20038630128.2
ALPINE000000
FCA Group6.6784,95383,9441.26.6784,95383,9441.2
FIAT4.75.359,90563,623-5.84.75.359,90563,623-5.8
JEEP10.612,5447,46468.110.612,5447,46468.1
ALFA ROMEO0.60.57,4676,00224.40.60.57,4676,00224.4
LANCIA/CHRYSLER0.30.54,2595,839-27.10.30.54,2595,839-27.1
OTHERS50.10.17781,016-23.40.10.17781,016-23.4
FORD6.66.984,88683,0372.26.66.984,88683,0372.2
BMW Group66.176,65472,8595.266.176,65472,8595.2
BMW4.85.162,13060,90524.85.162,13060,9052
MINI1.1114,52411,95421.51.1114,52411,95421.5
DAIMLER5.86.174,44872,96525.86.174,44872,9652
MERCEDES5.25.567,53265,8012.65.25.567,53265,8012.6
SMART0.50.66,9167,164-3.50.50.66,9167,164-3.5
TOYOTA Group5.35.268,26062,9648.45.35.268,26062,9648.4
TOYOTA54.964,39659,2448.754.964,39659,2448.7
LEXUS0.30.33,8633,7203.90.30.33,8633,7203.9
HYUNDAI3.53.345,22639,51314.53.53.345,22639,51314.5
NISSAN3.33.642,88743,784-23.33.642,88743,784-2
KIA2.92.937,23035,2325.72.92.937,23035,2325.7
VOLVO CAR CORP.1.71.822,23621,6632.61.71.822,23621,6632.6
JAGUAR LAND ROVER Group1.21.415,47416,454-61.21.415,47416,454-6
LAND ROVER0.80.910,39710,932-4.90.80.910,39710,932-4.9
JAGUAR0.40.55,0775,522-8.10.40.55,0775,522-8.1
HONDA0.9111,75011,6580.80.9111,75011,6580.8
GM406.319275,508-99.706.319275,508-99.7

Adaugati comentariu