Renault Clio a depășit VW Golf fiind numărul 1 în februarie 2020 în Europa

Test drive noul Renault Clio TCE 1 (5)

După mulți ani, VW Golf își pierde coroana de cel mai vândut automobil în Europa, fiind depășit în luna februarie de Renault Clio, în condițiile în care ambele mașini sunt modele complet noi.

Modelul de clasă mică Renault Clio și de clasă compactă VW Golf își dispută de ani de zile supremația pe piața din Europa.
Debutul epidemiei de coronavirus la finalul lunii ianuarie pe principalele piețe ale Europei, Germania, Spania, Franța, Italia a condus la o scădere generală a pieței cu 7%.

Ambele modele din vârful ierarhiei au pierdut procente la vânzări, dar scăderea lui VW Golf este mai accentuată.
În timp ce Renault Clio a pierdut 4% ajungând la 24.914 unități, VW Golf a pierdut 21% ajungând la 24.735 unități conform statisticilor prezentate de JATO Dynamics.

Noul Renault Clio a fost lansat în iunie 2019 în timp ce VW Golf VIII a debutat în decembrie în Europa. În România, noul Clio se vinde din toamna lui 2019, iar noul VW Golf a debutat în februarie.

Noul Renault Clio vine și cu o versiune full hibridă în timp ce VW Golf VIII oferă versiuni mild-hybrid în combinație cu motoarele pe benzină și va oferi și două versiuni Plug-In Hybrid.

VW eGolf nu se va mai produce, locul lui fiind luat de VW ID.3 începând din iunie dacă nu vor mai fi noi amânări. ID.3 a fost întârziat de probleme cu softul sistemului multimedia.

Mai trebuie să remarcăm că în topul lunii februarie, cu doar trei excepții, noile Peugeot 208/Opel Corsa (+7%) și Fiat Panda, care a primit un nou motor mild hybrid (+10%), toate modelele au vânzări mai slabe decât în februarie 2019.

În top 10 nu se află niciun SUV, primul SUV din clasament fiind Peugeot 3008 pe locul 12. Astfel, Peugeot 3008 este cel mai vândut SUV la nivel european în februarie 2020 cu 14.175 unități.

Dacia Sandero ocupă locul 19 cu 12.541 unități dar vânzările au scăzut cu 21%.

Primul model premium dijn top este Mercedes A-Class pe poziția 20, cu 12.318 unități vândute.

Marii câștigători ai lunii februarie sunt grupul PSA cu vânzări în creștere pentru Opel Corsa și Peugeot 208 și grupul FCA cu vânzări în creștere pentru Fiat Panda și Fiat 500.

 Model Unități vânduteVariație februarie 2019
1Renault Clio 24.914-4%
2VW Golf VIII24.735-21%
3Peugeot 20820.9237%
4Opel Corsa 18.4067%
5Fiat Panda 17.68010%
6Ford Focus 16.730-10%
7Citroen C3 16.254-18%
8VW Polo 16.181-28%
9Skoda Octavia 14.853-11%
10Toyota Yaris 14.488-10%
11Ford Fiesta 14.239-17%
12Peugeot 300814.175-10%
13VW T-Roc 13.886-22%
14Nissan Qashqai 13.680-13%
15Toyota Corolla 13.564nou
16VW Tiguan 13.403-19%
17Fiat 50013.34415%
18Renault Captur 12.905-20%
19Dacia Sandero 12.541-21%
20Mercedes A-Class 12.318-1%

Adaugati comentariu