World Cup 2018- Meciul 40: Cronică Islanda-Croația 1-2

Islanda-Croația

Islanda-Croația s-a terminat 2-1 pentru croați. Islanda pleacă acasă, iar Croația face parte din până acum selectul grup al formațiilor care termină grupa cu 9 puncte.

Croații au schimbat 9 piese din angrenajul care zdrobise Argentina. Iar Islanda a dominat net prima repriză, fără însă să și marcheze și să-și deschidă drum spre o victorie care putea să fie sinonimă cu calificarea. După pauză însă, precum cu Croația, lucrurile nu au mai mers la fel de bine. Budelj a deschis scorul, iar apoi, după ce Sigurdsson a egalat din penalty, iar islandezii atacau cu speranța că vor lua cele 3 puncte și vor merge mai departe, Perisici i-a obligat să pună cap-compas către casă.

Momentul cheie

Este limpede, golul lui Perisici. Sigur, nu mai erau decât câteva minute până la final, dar islandezii încă mai puteau visa frumos dacă acesta nu venea.

Golurile

53: Badelj, care anterior zguduise bara, reia impecabil din voleu și deschide scorul: 0-1.

75: Sigurdsson transformaă un penalty și reaprinde speranțele Islandei: 1-1.

90: Perisici modifică din nou tabela de marcaj și aduce victoria Croației: 1-2.

Formații

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Ingason, Sigurdsson, Magnusson – Gunnarsson, Hallfredsson – Gudmundsson, G. Sigurdsson (70 B. Sigurdsson), Bjarnason (90 Traustason) – Finnbogason (85 Gudmundsson). Selecționer: Heimir Hallgrimsson

Croația: L. Kalinic – Jedvaj, Corluka, Caleta-Car, Pivaric – Modric (65 Bradaric), Badelj – Pjaca (70 Lovren), Kovacici (81 Rakitici), Perisic – Kramaric. Selecționer: Zlatko Dalic