Locurile de muncă și producția auto afectate de coronavirus în Europa

Nissan uzina

Peste 1,1 milioane oameni sunt afectați de închiderea uzinelor de automobile din Europa, conform unui comunicat al ACEA (Asociația Constructorilor Europeni de Automobile). 20.000 sunt din România. Au fost produse 1,9 milioane vehicule mai puțin din care peste 68.000 în România. Iată în continuare lista cu locurile de muncă și producția auto afectate de coronavirus în Europa. 

În prezent, perioada medie de închidere a uzinelor de automobile din Europa este de 24 zile. 1.138.536 oameni au fost afectați de oprirea producției fiind trimiși în șomaj tehnic.

De departe cea mai afectată țară este Germania, jumătate din cei trimiși acasă în Europa fiind din Germania, mai precis 568.518 oameni.

VW reia treptat producția în Europa 

La mare distanță urmează Franța cu 90.000 oameni, Italia cu 69.382, Marea Britanie cu 65.455, Suedia cu 67.000 și Spania cu 60.000.

În această perioadă de oprire a producției nu s-au produs 1,9 milioane vehicule incluzând aici nu doar autoturisme ci și camioane, autobuze și autocare.

Și în privința producției cea mai afectată țară este tot Germania, închiderea uzinelor conducând la o pierdere de aproape jumătate de milion de unități.

Urmează Spania cu peste 316.000 și Franța cu aproape 279.000 unități.

În România sunt 20.000 oameni afectați de la uzinele Dacia și Ford, iar pierderea de producție este de 68.673 unități.

Cum vor reuși producătorii să pornească producția și să protejeze oamenii 

   
Țara Număr oameni afectați Producție pierdută (unități)
Austria14.30716.865
Belgia30.00030.306
Croatia700-
Republica Cehă45.000139.084
Finlanda4.50016.327
Franța90.000278.903
Germania568.518498.010
Ungaria30.00047.695
Italia69.382108.595
Olanda13.50026.986
Polonia17.28441.957
Portugalia20.00029.325
Romania20.00068.673
Slovacia20.00085.419
Slovenia2.89016.414
Spania60.000316.663
Suedia67.0002.2527
Marea Britanie65.455156.344
TOTAL (UE + UK)1.138.5361.900.093

Adaugati comentariu