Cu ocazia turului de sustenabilitate din Franța, am făcut cunoștință cu evoluția electrificării la Renault, cu platforma RGEV și cu viitoarele tehnologii pregătite de companie.
Electrificarea este abia la început, iar asta devine evident dacă privești progresele pe care le-a făcut tehnologia în acești ani. De exemplu, actualmente, în întreg ciclul de viață, un vehicul electric emite, în medie, cu 50% mai puțin carbon decât unul termic (23 vs 46 tone). Există potențialul real ca nivelul de CO2 emis în întregul ciclu de viață de un vehicul electric că fie cu 90% mai mic decât cel emis de un vehicul termic. Asta sugerează conceptul Embleme, axat pe utilizarea minimă a resurselor fosile.
Iar ecologia nu se oprește a CO2, ci continuă cu utilizarea motoarelor fără pământuri rare, la care Renault este lider mondial, folosindu-le din 2012. Acum, aceste motoare sincrone cu excitare externă (EESM) au ajuns la a treia generație și permit întregului lanț cinematic să aibă o eficiență de 93% la rularea pe autostradă. Față de precedenta generație, acestea au redus costurile de producție cu 20%, simultan cu creșterea puterii cu 25%.
Viitoarea gamă Renault va avea patru tipuri de propulsoare: pur electrice, electrice cu range extender, plug-in hybride și full hybride. Cele electrice nu se vor axa pe baterii foarte mari, nesustenabile, ci pe timpi de încărcare reduși. Pe noua platformă, numită RGEV Medium 2.0, autonomiile vor fi de până la 750 km, tensiunea de 800 V permițând încărcarea cu până la 380 kW. Partea bună este dată de costurile de producție, care scad cu până la 40% față de motoarele din actuala generație.
RGEV este o platformă multi-energie
Dacă te temi de electrice, poți opta inclusiv pentru un sistem cu range extender. Acesta asigură o autonomie de până la 1400 km și emit sub 25 g CO2/km. Sistemele vor avea o autonomie pur electrică de până la 250 km. Vor folosi pe post de generator motorul actual, de 1.2 litri.
Sigur, din gamă nu vor dispărea HEV-urile și PHEV-urile, dar vor anima modelele mai mici, de segment B. Actualmente, acestea totalizează 45% din vânzările companiei. Eficiența lor a evoluat fantastic de-a lungul timpului. O dovedește HEV-ul lui Clio, care, în 2020 emitea 99g CO2/km, iar azi a ajuns la 89. Dacă actualmente puterile HEV-urilor mărcii sunt de aproximativ 150 de cai, în viitor, compania va oferi și hibride mai puțin puternice, pentru modele mici, care vor accentua economia de carburant, vor scădea costurile cu aproximativ 1000 euro/unitate și vor fi oferite inclusiv în America Latină și India.
Colaborare cu Continental
Eficiența nu stă doar în motoare și platforma, ci și în anvelope. Renault colaborează cu Continantal pentru a dezvolta pneuri cu rezistență minimă la înaintare. Cât de importante sunt anvelopele, în acest sens? Am câteva exemple. Vara, în regim urban, 27% din rezistența totală la înaintare este cauzată de anvelope, în timp ce iarna, ponderea scade la 22%. Vara, pe autostradă, acesta este de 16% din total, în timp ce iarna crește la 19%.
Apropo de eticheta energetică a unei anvelope, una cladificată B crește consumul cu 0,1 l/100 km față de A, una din categoria C îl ridică cu 0,22, iar una etichetată D cu 0,36. În ultimii 25 de ani, adică de la prezentarea lui Clio 3 până azi, rezistența la înaintare a anvelopelor a scăzut cu 50%, în condițiile în care celelalte caracteristicvi au fost ameliorate. Gama actuală EcoContact7, depășește exigența limitelor europene pentru eticheta A cu 17%, iar gama UltraContact NXT folosește până la 65% materiale regenerabile.
➡ Citește aici primul episod – strategia companiei 💡
➡ Citește aici al doilea episod – Scenic, de la Vision la E-Tech 💡











