Înmatriculări martie 2020: scădere dramatică din cauza epidemiei de coronavirus

inmatriculari martie 2020 piața auto second-hand

Înmatriculări martie 2020: scăderea este dramatică, fiind înmatriculate cu 33% mai puține mașini noi decât în martie 2019. Introducerea stării de urgență pe 15 martie din cauza epidemiei de coronavirus este cauza principală.

Înmatriculările de mașini noi au scăzut cu 33% în martie 2020 față de aceeași lună din 2019 până la 6.532 unități.

În primele 3 luni din 2020 s-au înmatriculat 27.588 mașini noi, cu 22,2% mai puține decât în aceeași perioadă a lui 2019.

La scăderea din luna martie mai trebuie luat în calcul că programul Rabla 2020 a debutat exact în momentul în care a fost introdusă starea de urgență.  Iar noile reglementări privind depunerea documentației online au fost introduse câteva zile mai târziu.

Autoritățile permit deplasarea pentru achiziționarea unei mașini 

În luna martie, cele mai mari scăderi le înrtegistrează Renault cu -65,2% și Ford cu -56,8%.
În ciuda crizei cauzate de coronavirus, Hyundai, Mercedes-Benz și Peugeot au înmatriculat mai multe mașini noi decât în martie 2019.

Dacia este lider în martie cu 1.693 unități vândute, cu 39,5% mai puțin decât în martie 2019. Mărcile grupului VW, Skoda și VW ocupă locul al doilea și al treilea, cu 630, respectiv 530 unități înmatriculate.

Dacă luăm în calcul situația pe primele 3 luni din 2020, VW, Hyundai, Mercedes-Benz și Peugeot au înmatriculat mai multe mașini noi decât în aceeași perioadă a anului trecut.

Pierzantul absolut al primului trimestru este Ford România cu o scădere a vânzărilor de 49,9%.

Marca Martie 2020Variație Martie 2019 (%)Ianuarie Martie 2020Variație Ianuarie-Martie 2019 (%) 
Dacia 1.693-39,57.437-38,4
Volkswagen 530-12,32.53517,1
Skoda 632-19,42.454-3,4
Renault 316-65,22.106-29,7
Hyundai 4922,52.040-20,3
Toyota317-15,71.473-7,1
Ford 325-56,81.359-49,9
Mercedes-Benz 2423,989327,4
Peugeot 31543,289325,6
BMW 251-24,4833-11,9
Rest 1.419-35,85.565-24,1
Total 6.532-32,727.588-22,2

Pe modele, Dacia ocupă primele trei locuri în clasament cu Logan, Duster și Sandero atât în luna martie cât și pe primele 3 luni din 2020.

Cel mai vândut model de import a fost Skoda Octavia, cu 204 unități înmatriculate în martie și 1.202 unități înmatriculate în primele 3 luni ale lui 2020.

Marca Martie 2020Variație martie 2019 (%)Ianuarie-Martie 2020Variație Ianuarie-Martie 2019 (%)
Dacia Logan 676-54,03.111-54,4
Dacia Duster 517-18,51.990-16,9
Dacia Sandero 266-49,51.642-19,2
Skoda Octavia 204-35,81.2022,0
Renault Clio 124-75,0892-31,8
Renault Megane 102-59,7557-38,1
Ford Focus 124-57,8529-45,9
Nissan Qashqai 110-62,1526-45,5
Hyundai i20103-29,9522-9,7
Hyundai Tucson 151-13,2507-4,0
Rest 4.155-18,516.11-9,4
Total 6.532-32,727.588-22,2

Au crescut în schimb înmatriculările de mașini cu propulsie alternativă.
Vânzările de mașini electrice au crescut cu 27,7%, de la 213 la 272 unități în primele 3 luni ale lui 2020 față de aceeași perioadă din 2019, în timp ce vânzările de modele Plug-In Hybrid au înregistrat un progres și mai mare, de 75%, de la 84 la 147 unități.

Această creștere se datorează pe de o parte bonusurilor generoase acordate acestor tipuri de propulsie dar și înmulțirii modelelor noi disponibile.

În plus, modelele Plug-In Hybrid beneficiază în mare majoritate de baterii mai mari care asigură o autonomie electrică mai convenabilă.

 Ianuarie-Martie 2020Ianuarie-Martie 2019Variație Ianuarie -Martie 2019 (%)
Electrice 100%27221327,7
Plug-In Hibrid1478475,0
Hibride1.1561.172-1,4
Total 1.5751.4697,2

 

Adaugati comentariu